Найкращий читач
«Любіть книгу. Вона полегшить вам життя. Вона вчить вас поважати людину і самих себе, вона окрилює розум і серце почуттям любові до світу, до людини» такими словами 25 лютого у Звенигородській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів № 5 розпочався шкільний етап Всеукраїнського конкурсу дитячого читання серед учнів 6-7 класів «Найкращий читач». Метою конкурсу є підвищення культурної компетентності дитини, якості й ефективності процесу читання: критичного аналізу, переосмислення прочитаного,заохочення дітей до систематичного читання, вироблення навичок самостійної роботи з книгою. Дитяче читання відіграє важливу роль в житті дітей, набагато більшу ніж читання в житті дорослих. Книга, яку прочитали в дитинстві залишається в пам'яті, майже на все життя і впливає на подальший розвиток дитини. Із книг, які вони читають, вони дістають певне світосприймання, книги виробляють у них певні норми поведінки. Ритм життя сучасних людей настільки стрімкий, що інколи буває важко знайти для читання вільний час. Так, звичайно, не потрібно відмовлятися від усіх благ цивілізації: від комп’ютерів, телефонів, планшетів, ноутбуків та нових віянь техніки, адже вони нам приносять користь. Просто варто пам’ятати про книгу. Яка дарує нам моральне задоволення та істинні хвилини щастя.Чесність, готовність боротися за правду, совісність, повага до людей і до себе, любов до знань і праці, відповідальність, почуття обов'язку перед сім’єю, батьком, матір'ю, перед країною ненав’язливо входить у свідомість дитини через спілкування з хорошою книгою.
Історія виникнення книги мудра й захоплююча: вузликове письмо, ієрогліфи, книги-плитки, книги з папірусу, воску, пергаменту, берести й, нарешті, паперу. На одній з єгипетських плит висічена чудова думка: "Зверни своє серце до книг... немає нічого вище книг".
На землі є багато див, створених природою і зроблених руками людини. І серед них – книжка, в якій зібрано весь неосяжний світ. Усе, що створене людським розумом, усе, до чого прагне наша душа, відображене в книжці.
Гарна книга – і вихователь, і вчитель , і товариш. Недарма всі великі люди закликали до читання. Книжка має величезне значення в житті кожної людини і суспільства. Це шлях до пізнання речей і явищ, ключ до відкриття світу, людей. Відкриваючи світ, дитина розвиває свій розум, почуття, оцінює й виховує саму себе. А тому так необхідно змалечку прищепити любов до читання.
Сучасна людина повинна вміти значно краще читати, ніж раніше. Це пов’язано з тим, що в останні десятиріччя стрімко зростає обсяг інформації, яку необхідно опанувати для успішної подальшої життєдіяльності. А це, у свою чергу, вимагає збільшення темпу читання, швидкості розуміння і прийняття рішень.Тож читання сьогодні є основою освіти і самоосвіти, неперервною навичкою освіти людини протягом усього життя.
Значення книг у житті людини важко переоцінити. З дитячих років вони допомагають нам пізнавати світ, дають поради, засмучують і розвеселяють. Люди, які багато читають, не тільки мають енциклопедичні знання, а й ніби проживають різні життя разом з героями улюблених книг.
Сила книг безмежна! Вони потрібні нам, як повітря і вода, як світло і тепло. Без них ми сліпі, часто безпорадні. Важко уявити життя без книг: художніх, науково-популярних, довідкової літератури тощо. Протягом усього життя ми звертаємось до них. Вони допомагають нам зрозуміти світ, що нас оточує, відкривають небачені обрії, розкривають таємниці природи, життя, збагачують знаннями, пробуджують мрію. Книги – мудрі друзі, які, не вміючи говорити, розказують нам про незвичайні пригоди і подорожі, про чудеса, про навколишній світ; вчать розуміти і цінувати працю людей, часто допомагають обрати шлях у житті.
Усвідомлюючи це, кожен учитель має поставити перед собою завдання: постійно викликати інтерес до читання, показати величезні можливості пізнання світу за допомогою книги, сформувати розуміння, що книга – безцінне багатство, тому ставитися до неї потрібно з любов’ю та бережливістю. О. А Захаренко писав: "Сторінки книг мають розказати нащадкам про сьогодення, про те, як ми прокладали "тунель”, у кінці якого видно світло надії на завтрашній день. Дитина усвідомлює: книга – безцінний дар духовності, її не можна зіпсувати, як іграшку”.
На превеликий жаль, у наш час прискореного розвитку інформаційно-комунікаційних технологій, збільшення теле- і відеопродукції, частина людей, а серед них і вчителі, нівелюють значення книг, вважають їх архаїзмом, не спонукають власним прикладом дітей до читання, забувають про те, що книги, прочитані в дитинстві багато в чому визначають ставлення людини до навколишнього світу і, навіть, її долю в майбутньому. Нам важко навіть уявити світ, в якому немає книги. До неї ми звикли з самого дитинства, вона розкривала перед нами дивовижні таємниці життя та давала корисні поради у важку хвилину, вчила нас розуміти самих себе.
Найважливіше призначення книги – зберігати знання, накопичені віками, і передати їх наступним поколінням. Завдяки цьому став можливий стрімкий прогрес людства в останні століття в галузі науки. Більшість наукових відкриттів робиться на основі раніше накопиченої й систематизованої інформації, результатах дослідів з усіх куточків світу. Знання, що ми отримуємо їх із книг, дозволяють нам рухатися вперед, не витрачаючи час на відкриття того, що вже комусь відомо. Книзі ми завдячуємо тим, що й сьогодні можемо насолоджуватися шедеврами давньої літератури. Як влучно пише І. Франко:Книги - морська глибина,Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить, Дивнії перли виносить.
Спілкування з книгою допомагає людині розвиватися та вдосконалюватися. Адже для того, щоб зрозуміти зміст, який автор прагне донести до читача, треба читати вдумливо, уважно, підключати свій власний досвід, вміти аналізувати інформацію. І якщо читачеві це вдається, то перед ним розкривається цілий світ цікавих подій, глибоких душевних переживань, інтелектуальних відкриттів.
У всі часи до книги ставилися як до святині. Колись, ще до винайдення технології друку, книги переписувалися вручну, а їхні обкладинки оздоблювалися позолотою і дорогоцінним камінням. Книгою книг по праву вважається Біблія – давня і вічна скарбниця людської мудрості на всі випадки життя, що дійшла до нас крізь непросту історію двох тисячоліть. Викладені в ній принципи життя актуальні й сьогодні.
Книга, написана багато століть назад, допомагає нам пізнати світогляд і мислення наших далеких предків, розкриваючи тим самим секрети людської сутності. Завдяки книгам ми можемо прослідкувати еволюцію світогляду людини, суспільного устрою, етичних норм. Книги зберігають всю відому історію нашого існування на Землі.
Сьогодні книга дещо втрачає свої позиції по відношенні до інших високотехнологічних засобів комунікації. Але, на мою думку, в цьому немає нічого поганого. Електронні книжки, які можна знайти в Інтернеті, значно полегшують і прискорюють доступ до потрібної людині інформації. А прихильників читання традиційних книжок завжди буде багато, адже спілкування з друкованою книгою викликає особливе відчуття, ніби спілкуєшся з живою людиною.
Тож нехай книги входять у кожен дім. Шануйте й бережіть їх. І тоді весь розум, мудрість і людська доброта перейдуть до вас через книги,- наголосила бібліотекар школи Шевейко Т.О.