Про проведення превентивних заходів щодо захисту дітей від випадків булінгу з використанням інформаційно-комунікаційних технологій
На виконання листа Уповноваженого Президента України з прав дитини М.М. Кулеби від 01.10.2020 року №15/03-07/1686 навчально-методичний центр психологічної служби КНЗ «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників ЧОР» надсилає інформаційний лист щодо створення безпечного освітнього середовища, формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок. Зміст листа просимо довести до відома керівників органів управління освітою різного рівня, керівників та педагогічних працівників закладів освіти з метою організації діяльності щодо захисту прав та інтересів дітей, врахування при плануванні роботи з учнівським колективом, беручи до уваги потенціал закладу і залучаючи до освітнього процесу партнерів.
Завдання освітян робити все, аби сучасні діти могли навчатися без страху і насилля, отримувати ціннісні навички, які відповідають викликам сьогодення. Принцип запобігання та реагування на насильство, жорстоке поводження та експлуатацію дітей має бути має бути ключовим у організації освітнього процесу закладів освіти.
За даними світового огляду впливу пандемії коронавірусу, діти в період карантину стали проводити на 80% більше часу онлайн, разом з цим підвищились звернення щодо випадків булінгу з використанням комунікаційних технологій, а сексуальна експлуатація дітей в інтернеті збільшилася вдвічі.
В Україні такі випадки також почастішали. Тільки за останній місяць інформаційний простір сколихнули кілька історій, коли діти зазнали сексуального насильства та сексуальної експлуатації в цифровому середовищі. Це викликає негайну необхідність проведення інформаційно-просвітницьких заходів для захисту дітей в цифровому середовищі з метою формування в них обізнаності про наявні ризики, а відповідно – і стійкість до них.
З метою реагування на подібні випадки, Урядом створена цілодобова безкоштовна державна консультаційна лінія за номером 1545 (далі обрати 3) щодо безпеки дітей в Інтернеті, на яку можуть звертатися діти, батьки та спеціалісти, що працюють з дітьми.
В механізмах захисту дітей від сексуальних ризиків в Інтернеті важливим є превентивний аспект. З цією метою просимо керівників закладів освіти розглянути можливість проведення у жовтні 2020 року превентивних занять із даної теми для учнів 5-11 класів.
Матеріали для занять можна знайти за посиланням https://stop-sexting.in.ua У полі «Меню» (що позначене трьома горизонтальними рисками у верхньому лівому куті екрана) потрібно обрати заголовок «Вчителям». Далі обрати папку, яка містить всі необхідні матеріали для проведення уроків з відповідною віковою категорією учнів. Після проведення уроку вчителю потрібно заповнити онлайн форму https://cutt.ly/4fZmhJx Після складання звіту за формою, наданою в матеріалах уроку, вчителі закладів повної загальної середньої освіти отримають відповідний документ, що засвідчує проведення уроку. Умови отримання електронного документу розміщені на останній сторінці посібника для вчителя до кожного з уроків.
Ректор (оригінал підписано) Наталія Чепурна